Zaproszenie na wycieczkę "Warka i okolice".

ZARZĄD ODDZIAŁU PTTK

IM. KAZIMIERZA JANCZYKOWSKIEGO W CHEŁMIE

KOMISJE: OCHRONY PRZYRODY I OPIEKI NAD ZABYTKAMI

URZĄD MIASTA CHEŁM

zapraszają na wycieczkę przyrodniczo-krajoznawczą

„WARKA I OKOLICE”

w dniu 29 lipca 2023 r. (sobota)

Wycieczka autokarowa z dojściami do zwiedzanych obiektów

Wpisowe: 90 zł (członkowie PTTK) i 100 zł (pozostali uczestnicy)

(koszty przejazdu i bilety wstępu)

Miejsce spotkania uczestników: Chełm, Plac Niepodległości 1 - przed Gmachem

o godz. 6.00

BRZOZA – neogotycki kościół parafialny pw. św. Bartłomieja z 1854-1856 r.; zespół podworski z XVIII w.; kaplica pw. Królowej Różanca Świętego z XVIII w.

GRABÓW NAD PILICĄ – cmentarz wojenny z I wojny światowej; dawna strażnica austriacka z 1797 r., obecnie urząd gminy; pomnik Marii Komornickiej; neogotycki kościół pw. Św. Trójcy z 1903-1917 r. z tablicą upamiętniającą chrzest Kazimierza Pułaskiego.

WARKA – Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w dawnym dworze z XVII w.; park podworski z XIX w.; pomnik Kazimierza Pułaskiego;  barokowy kościół parafialny św. Mikołaja z 1603–1661 z dzwonnicą; pofranciszkański zespół klasztorny z kościołem pw. Matki Boskiej Szkaplerznej z 1652–1746 i klasztorem z XVI w.; klasycystyczny ratusz z 1801 r.; cmentarz rzymskokatolicki z XIX w. z grobem Piotra Wysockiego.

ROZNISZEW – neogotycki kościół parafialny pw. Narodzenia NMP z lat 1880–1885 (Sanktuarium MB Rozniszewskiej) z cmentarzem przykościelnym i dzwonnicą.

MNISZEW – Skansen Militarny I AWP z wieża widokową (26 m, panorama ujścia Pilicy do Wisły).

MAGNUSZEW – późnobarokowy  kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z 2 połowy XVIII w. z dzwonnicą; zajazd z przełomu XVIII/XIX w.

Czas trwania wycieczki: ok. 12-14 godzin, uczestnicy wycieczki mogą otrzymać potwierdzenie zdobytych punktów do odznak PTTK. Do udziału w wycieczce zapraszamy Opiekunów Przyrody i Opiekunów Zabytków PTTK oraz wszystkich zainteresowanych krajoznawstwem.

Zgłoszenia na wycieczkę są przyjmowane w biurze Oddziału PTTK  w Chełmie,

ul. Narutowicza 14, w każdy czwartek w godz. 16.00 - 17.00 lub telefonicznie