ul. Narutowicza 14,
22-100 Chełm

Tel. +48 600 419 664
pttkchelm@wp.pl

Aktualności

Zaproszenie na wycieczkę "Gmina Dorohusk".

ZARZĄD ODDZIAŁU PTTK

IM. KAZIMIERZA JANCZYKOWSKIEGO W CHEŁMIE

KOMISJE: OCHRONY PRZYRODY I OPIEKI NAD ZABYTKAMI

URZĄD MIASTA CHEŁM

 

zapraszają na wycieczkę przyrodniczo-krajoznawczą

 

„GMINA DOROHUSK”

 

w dniu 15 LIPCA 2023 r. (sobota)

Wycieczka autokarowa z dojściami do zwiedzanych obiektów

Wpisowe: 50 zł od osoby (koszty przejazdu)

Miejsce spotkania uczestników: Chełm, Plac Niepodległości 1 - przed Gmachem

o godz. 8.00

PROGRAM:

BARBARÓWKA – wczesnośredniowieczny kurhan z mogiła powstańców styczniowych.

TURKA – budynek d. urzędu gminy, pozostałości zespołu dworsko-parkowego z XIX w. z pomnikowa aleją lipową o długości 150 m; pomnikowy klon zwyczajny o obwodzie 337 cm; cmentarz z I wojny światowej.

HUSYNNE – zbiornik retencyjny „Husynne” o powierzchni 112 ha, uznany za użytek ekologiczny; pozostałości zespołu dworsko-parkowego z XIX w. (rządcówka, dwunastorak, gorzelnia, piwnica, magazyn, spichlerz); kaplica cmentarna p.w. św. Maksymiliana Kolbe z 1880 r.; cmentarz prawosławny z XIX w.

DOROHUSK – cmentarz rzymskokatolicki z 2 połowy XIX w.; zespól pałacowo-parkowy Suchodolskich z XVIII w (późnobarokowy pałac, w parku barokowa figura św. Barbary, obelisk nagrobny Barbary Suchodolskiej z 1806 r., grobowiec rodziny Suchodolskich oraz mogiła żołnierzy ks. Józefa Poniatowskiego poległych w 1792 r.).; neogotycki kościół pw. NMP i św. Jana Nepomucena z lat 1905-09; figura św. Jana Nepomucena; Pomnik 100-lecia Niepodległości.

ZAMIEŚCIE – zespół dworsko-parkowy z końca XIX w. z murowanym dworem i parkiem; murowana kapliczka z początków XX w.

ŚWIERŻE – cmentarz rzymskokatolicki z XIX w. z kaplicą Fajksów; pomnik powstańców styczniowych; cmentarz prawosławny z XIX w. z pomnikiem św. Rocha; neogotycki kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z lat 1905-07; pozostałości zespołu pałacowo-parkowego z XIX w. (domek dozorcy, fragment ogrodzenia, w parku cztery pomniki przyrody oraz aleje grabowe; pozostałości cmentarza żydowskiego.

Czas trwania wycieczki: ok. 8 godzin, uczestnicy wycieczki mogą otrzymać potwierdzenie zdobytych punktów na odznaki PTTK "Turysta - Przyrodnik" i "Wędrowiec Lubelski". Do udziału w wycieczce zapraszamy Opiekunów Przyrody i Opiekunów Zabytków PTTK oraz wszystkich zainteresowanych krajoznawstwem.

Zgłoszenia na wycieczkę są przyjmowane w biurze Oddziału PTTK  w Chełmie,

ul. Narutowicza 14, w czwartek w godz. 16.00 - 17.00 lub telefonicznie

Kontakt telefoniczny nr 600-419-664